IARU Region-1 VHF Contest 2020

Tohtoročný IARU VHF Contest sme išli v dosť pozmenenej zostave ako aj s inou výbavou. Minulý rok sme išli z kopca nad košickou miestnou časťou Kavečany a tento rok z nášho nového miesta nad obcou Košická Polianka.

Boli sme plní očakávania, pretože sme z tejto kóty, KN08QQ, ešte nešli žiadny veľký závod. Ale prevádzkové aktívy, ktoré som sem chodieval s Peťom OM8ADU, ukazovali, že je to oveľa lepšie ako Hŕbok nad Kavečanmi. Z Hŕbku bol vďaka Volovským vrchom zavretý západný smer a my sme tak prichádzali o 40 – 50 spojení.

Na kopec sme sa vybrali ráno asi o 8:30 po naložení všetkých vecí v klube. Keďže Košická Polianka je neďaleko Košíc, asi len 10 km vzdialená, na kóte sme boli už o 9:00. Začali sme vybaľovať veci a pustili sme sa do stavby anténneho systému 3x 8el. DG7YBN. Nemali sme to nikdy predtým postavené, tak boli (najmä z mojej strany) obavy či to postavíme. Moje obavy sa naplnili, a aj keď sme mali ihlu, pri zdvíhaní stožiaru sa nám ho podarilo ohnúť natoľko, že sme sa rozhodli ho skrátiť. Samozrejme nastal problém, lebo vo výbave sme nemali pílku. Dušan OM3WAK, sadol do auta a šiel do klubu pobrať potrebné veci. My sme za ten čas kým bol preč diskutovali a špekulovali ako ďalej. Zhodli sme sa, že ho musíme skrátiť o 3m. Takže spodná anténa trojčaťa nebola vo výške 7m ale len 4m. Po skrátení stožiaru už to šlo ako po masle. Naša chyba bola, že ihla bola krátka. Pri kratšom stožiari už ihla bola v poriadku a preto sa nám to podarilo pol hodinu pred závodom bez problémov postaviť.

Zostávala nám pol hodina do závodu, tak chalani rýchlo postavili stan a ja som začal vybaľovať zariadenie. Rýchlo som zapojil počítače, nastavil denník a zapol ICOM IC9700. Ešte sme pomerali antény a našťastie všetko bolo v poriadku PSV 1:1,17. O 16tej bolo všetko takmer nastavené, len z ICOM-u nešiel žiadny výkon. Skontroloval som nastavenia, ale všetko bolo OK. Pomohlo až resetovanie do továrenských nastavení. Nastavil som ešte potrebné veci a mohli sme 15 minút po začiatku závodu vysielať.

Na vysielanie nás bolo tento krát dosť. Máme dvoch mladých operátorov vo výcviku, čakateľov na skúšky (Jaroslav Kessler a aj náš predseda Miroslav Šmelko), tak som ich dozoroval a odovzdával im moje skúsenosti. Ďalej bol pripravený Rudo OM8ATS, Dušan OM3WAK a na CW prevádzku ja, Peter OM8WG.

Spojenia pribúdali možno trošku pomalšie ako by som si predstavoval, ale vzhľadom na náš mladý tím a skúsenosti to bolo výborne. Chlapci nemali nejaké väčšie problémy a drobné prevádzkové nedostatky sme si už vydiskutovali. Som veľmi rád, že ich to chytilo a už riešia kedy ideme zase nejaký závod.

Kóta sa ukázala ako perspektívna. Konečne sme spravili aj DL stanice a najmä 24 OK staníc. Minulý rok sme spravili len 4 OK stanice. Okrem lepšieho miesta k tomu napomohol aj nový anténny systém (trojča s 8 elementovými anténami skonštruovanými podľa DG7YBN). Tu patrí veľká vďaka Dušanovi OM3WAK, ktorý ich skonštruoval.

Takto bolo počuť náš ODX, ktorý bol IQ4FD zo štvorca JN63AX, čo predstavuje 887 km.

Foto album zo závodu si môžete pozrieť TU.

Mapka našich spojení:

TOP 10

#ZnačkaLokátorVzdialenosť
1IQ4FDJN63AX887 km
2IQ5NNJN63GN887 km
3IO2VJN54WE883 km
4DL5NENJN59OW750 km
5LZ7JKN22HS705 km
6LZ9AKN12PN698 km
7LZ2TKN13RD637 km
8S59DEMJN74DS626 km
9DG0VOGJO60QU623 km
10S51SJN75ES620 km

Sumár závodu:

Počet spojení: 151

Počet bodov: 50 358

Počet krajín: 14 (40xOM, 24xOK, 15xHG, 13xS5, 12xYO, 11x9A, 8xYU, 6xSP, 5xE7, 5xOE, 3xDL, 3xI, 3xLZ, 3xUR)

Počet lokátorov: 40

Zariadenie: ICOM IC9700

Výkon: 100 W

Anténa: 3x 8el. DG7YBN

Počas závodu nás prišli pozrieť Peťo OM8ADU a Ďuri OM8AJD, ktorí potom šli závod v nedeľu pod svojimi značkami.

Ďakujeme všetkým, ktorí s nami spravili spojenie a tešíme sa opäť do počutia na pásme.

73 Tím OM3KSI