IARU VHF Contest 2019 z KN08OS

Na IARU VHF závod sme sa začali pripravovať už niekoľko týždňov dopredu. Chceli sme konečne urobiť viac ako 20 spojení v závode. :) Výsledok 92 spojeni a 28 tis. bodov je náš najlepší výsledok, ktorý sme v našej krátkej novodobej histórii urobili. Stále však cítime, že máme na viac. Neustále hľadáme súťažnú kótu a vylepšujeme naše antény.

Do závodu sme plánovali ísť s trojčaťom z 8el. DG7YBN a vyraziť konečne na Kojšovskú hoľu (1 246 m.n.m.). Ani jedno sa nám nepodarilo. Antény sme síce postavili, ale naše plány nám prekazili zlučovač a počasie. Zlučovač sa nám nepodarilo skonštruovať a na poslednú chvíľu objednaný do konania závodu nedorazil a počasie, všetci viete aké bolo. Dážď a nočné teploty vo vyšších polohách niekde na úrovni 6°C. Na poslednú chvíľu sme sa rozhodli ísť na miesto hneď vedľa kopca Hŕbok (530 m.n.m.) nad obcou Kavečany, časť Košíc, a zobrať so sebou len jednu 9el. DG7YBN, ktorú sme už mali odskúšanú v Memoriály Ondreja Oravca. V noci som začal ľutovať, že sme nešli na Kojšovskú hoľu, pretože sme mali úplne rovnaké poveternostné podmienky. Celú noc sme boli v oblačnosti, silno pršalo a fúkal miestami dosť silný vietor.

Anténu na 11 metrovom stožiari sme s ťažkosťami postavili. Priebeh stavby si možete pozrieť na nasledujúcom videu. Takmer sme ohli stožiar. No neviem, ak by sme mali plánované trojča, tak to asi nepostavíme. :)

Závod začal ako vždy Dušan, OM3WAK. Tentokrát mu sekundoval náš nový člen Rudo, OM8ATS. Rudo výborne zapadol do našej malej partie a tešíme sa na ďalší závod s ním. Ruda som rýchlo zaučil ako ovládať a zapisovať spojenia do počítačového denníku. Ja, OM8WG, som prebral štafetu až o dvadsiatejdruhej hodine nášho času a ťahal som spolu s Mirom Šmelkom až do rána. Dušan s Rudom robili čo počuli na SSB a ja som sa v noci venoval CW prevádzke. Miro mi celú noc dohadzoval skedy z KST četu a vďaka tomu sa nám padarilo veľa spojení nad 500 km. Potešila šnúra štyroch bulharov nad 700 km a konečne sa nám podarilo aj spojenie s IQ5NN, ktorý bol náš ODX (883 km). Na západ nám zavadzala Kojšovská hoľa a na pásme to bolo počuť, resp. nepočuť. Len 6 spravených staníc z OK, minimum našich staníc za západnej časti Slovenska hovorí za všetko. Na juh a juhozápad nám to šlo dobre, aj keď si myslím, že sme neurobili maximum v tomto smere, keď pozerám na mapky už nahratých denníkov staníc z východu Slovenska. Závod sme ukončíli už o trinástej hodine, lebo sme sa chceli vyhnúť baleniu vecí v daždi, ktorý sa blížil. Keď sme všetko pobalili oblaky sa rozutekali a vyšlo slnko.

A aké sú naše štatistiky závodu?

Top 10

#ZnačkaLokátorVzdialenosť
1IQ5NNJN63GN883 km
2LZ0CKN22XS762 km
3LZ6RKN33KM729 km
4LZ7JKN22HS718 km
5LZ9AKN12PN710 km
6S59DEMJN75DS620km
7S50LJN75ES614 km
8S50GJN76JC567 km
9S50CJN76JG557 km
10S54KJN76LL534 km

Celkový počet spojení: 92

Celkový počet bodov: 28 093

Počet krajín: 12 (25xOM, 14xYO, 10xHG, 9xS5, 6x9A, 6xOK, 6xYU, 5UR, 4xLZ, 4xSP, 2xOE, 1xI)

Počet lokátorov: 35

Zariadenie: YAESU FT-857

Výkon: 50W

Anténa: 9el DG7YBN

Záverom chcem poďakovať chlapcom z OM3KSI a Jankovi Bačovi, že nám opäť zapožičal dodávku. Pre priblíženie atmosféry počas závodu prikladám ešte pár fotiek.