I. Subregional Contest 2019

Konečne prišiel ten čas, čas prvého závodu na VKV v roku 2019, čas 1. Subregionálneho závodu. Vzhľadom na to, že licenciu sme získali až v decembri 2018, bol to náš prvý závod aj do seriálu majstrovstiev Slovenska v práci na VKV.

Našu radosť z prvého VKV závodu nám však pokazila realita. Z dôvodu našej pracovnej zaneprázdnenosti, sme nepostavili plánovaný anténny systém s YAGI anténami podľa DG7YBN. Použili sme náš anténny systém, ktorý bol vybudovaný na sledovanie lietajúcich kozmických objektov, pozostávajúci z jednej antény 7 el. YAGI na 144 MHz a 17 el. YAGI na pásmo 432 MHz. Pred závodom sme stihli len sklopiť stožiar s anténami. Počas zimných mesiacov a po strate signálu našej prvej družice skCUBE, bol systém dlhšiu dobu nevyužitý. Všetko sme skontrolovali, nanovo skalibrovali a plný elánu sme čakali na začiatok závodu.

Už v prvých minútach závodu sme začali tušiť, že niečo nie je v poriadku. Na pásme dvoch metrov ticho. V prvej hodine sme spravili len dve spojenia a aj to so stanicami z Maďarska. Bolo nám jasné, aj na základe mojich skúseností s VKV závodmi z východu republiky, že výsledky závodu nebudú lámať rekordy. Ale takú biedu sme však nečakali. Počúvali sme stanice z Košíc, ktoré sa zúčastnili závodu, a plus mínus sme boli na tom podobne.

Viac počítačov ako rádiostaníc. :)

Podvečer medzi nás prišiel Dušan, OM3WAK, a hneď sa ujal vylepšiť nám skóre. Podarilo sa mu urobiť zopár spojení a nechal nás napospas šumu. S vyhlásením: „Chlapci, podmienky padli, už je tam len šum, môžete ísť domov“ sa s nami rozlúčil. :) My sme však neklesali na duchu a ladili sme ďalej. Podarilo sa nám ešte niekoľko telegrafných spojení a na záver sme pridali nejaké opäť fóniou. Celkovo sme deň uzavreli s počtom spojení 20 a o 23:15 sme šli domov spať.

Ráno sme sa vrátili späť a začali naháňať spojenia. Po chvíli nám bolo jasné, že podmienky na pásme sú rovnaké ako včera a tak sme sa rozhodli zahájiť prevádzku na pásme 432 MHz. Prehodili sme antény, prebehli sme pásmo a spravili sme len dve spojenia s HA6W a s Dankom, OM3WC. Chvíľu sme sa ešte snažili o nejaké to spojenie, ale bezvýsledne. Predpoludním sme sa rozhodli ukončiť naše pôsobenie v závode.

Keďže sme mali antény v plnej pohotovosti, otočili sme ich smerom k oblohe a počkali si na prelet dvoch rádioamatérskych satelitov. Tento pokus nám potvrdil naše obavy. Anténny systém bol určený pre iný druh prevádzky a jeho využitie na pozemné závody má svoje výrazné limity. Doterajšia prevádzka prebiehala v plne automatickom režime riadená jedným počítačom. Ďalším dôležitým krokom bude stavba anténneho systému pre spojenia Zem-Zem.

Vzhľadom na zameranie nášho klubu smerom k satelitnej prevádzke plánujeme našu ďalšiu činnosť najmä v tejto oblasti. Niektoré komponenty parabolického systému pre komunikáciu na centimetrových pásmach sú už na ceste k nám, ale to už bude iný príbeh. Zostaňte s nami a onedlho sa dozviete viac. :)

Závodu sa zúčastnili Peter OM8WG, Dušan OM3WAK a Miroslav Šmelko.

Report zo závodu:

TOP 10

#ZnačkaLokátorVzdialenosť
19A1NJN85LI499 km
2YU7ACOKN05RD399 km
3HG1ZJN86KU391 km
4SN7LJO91QF310 km
5OM3WCJN88SI280 km
6OM3KIIJN88UU263 km
7SP9KDAJO90PP258 km
8HA5OOJN97OM205 km
9HG6ZJN97WV140 km
10HG7MJN97WW137 km

Pásmo 144 MHz:

Celkový počet spojení: 23

Celkový počet bodov: 3 454

Počet krajín: 5 (13 x OM, 6 x HG, 2 x SP, 1 x 9A, YU)

Počet lokátorov: 11 (9 x KN08, 3 x JN97, 2 x KN09, 2 x JN88, 1 x KN18, KN05, JO91, JO90, JN86, JN85

Pásmo 432 MHz:

Celkový počet spojení: 2

Celkový počet bodov: 377

Počet krajín: 2 (1 x HG, OM)

Počet lokátorov: 2 (1 x KN08, JN88)

1. Laco
    Laco hovorí:

Ahojte chlapci, zdravim vas zo Stupavy.
    Nie je vsetkym contestom koniec a este vela peknych QSO narobite! Drzim palce.
    Netreba vesat hlavu, naopak, obdiv vasej praci. Tesim sa niekedy dopocutia na bande ci uz KV alebo na tich “ skrcenych vlnach „, hi,hi..
    Peto a Dusan VY 73!
    Laco OM3IM

• OM8WG